Cyfrowe zdjęcia RTG zębów
Jednym z podstawowych elementów skutecznego leczenia stomatologicznego jest odpowiednia diagnostyka. W naszym gabinecie posługujemy się najnowszym sprzętem do uzyskiwania cyfrowych zdjęć RTG – radiowizjografia. Zastosowanie cyfrowej techniki radiologicznej pozwala na zredukowanie dawki promieniowania radiologicznego pochłoniętej przez pacjenta aż o 90% w porównaniu do tradycyjnej metody wykonywania zdjęć na kliszach RTG. Dodatkową zaletą jest to, że obraz zdjęcia otrzymujemy na monitorze komputera już w kilka sekund po wykonaniu zdjęcia – pozwala to skrócić całkowity czas leczenia oraz dokonać obróbki komputerowej zdjęcia w celu lepszego zobrazowania istotnych szczegółów – np. kanałów zębowych po leczeniu kanałowym. Jak wygląda wykonanie cyfrowego wewnątrzustnego zdjęcia RTG zęba? – oto uproszczony schemat badania radiologicznego za pomocą radiowizjografii:
wykonanie zdjęcia rtg: w powszechnym zastosowaniu są 2 popularne metody wykonywania zdjęć radiologicznych:
- metoda kąta prostego – lekarz umieszcza czujnik radiowizjografii w specjalnym pozycjonerze i umieszcza pozycjoner w okolicy zębów, które mają być widoczne na zdjęciu. Pozycjonowanie głowicy lampy rtg jest w tej metodzie znacznie uproszczone.
- metoda dwusiecznej kąta – lekarz umieszcza cyfrowy czujnik rtg w okolicy badanego zęba i prosi pacjenta o przytrzymanie go palcem wskazującym, a następnie odpowiednio pozycjonuje głowicę aparatu rtg
Przy obu metodach dzięki zastosowaniu cyfrowej radiowizjografii RTG już kilka sekund po ekspozycji zdjęcie jest widoczne na monitorze komputera i możliwe jest dalsze prowadzenie leczenia.
Najczęściej zadawane pytania:
- Jakie są zalety cyfrowego wykonywania zdjęć rtg?– w porównaniu do tradycyjnej metody wykonywania zdjęć RTG na kliszach radiologicznych radiowizjografia ma same zalety, są to:
- redukcja dawki promieniowania o 90%
- zredukowanie czasu oczekiwania na wynik zdjęcia do kilku sekund
- możliwość komputerowej obróbki i archiwizacji zdjęć
- Czy są przeciwskazania do wykonywania zdjęć RTG? – tak, przeciwskazaniem do wykonywania zdjęć RTG jest ciąża pacjentki, unika się także wykonywania zdjęć RTG u osób poniżej 18 roku życia. Ogólną zasadą diagnostyki radiologicznej jest wykonywanie zdjęć RTG tylko wtedy, gdy faktycznie są one niezbędne.
Czy promieniowanie jest szkodliwe? – tak, promieniowanie RTG jest szkodliwe, dlatego tak ważne jest maksymalne ograniczenie dawek pochłanianych przez pacjenta podczas wykonywania zdjęć. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi dawka pochłaniana podczas wykonania jednego cyfrowego zdjęcia rtg jest mniejsza niż dawka otrzymywana każdego dnia z tzw. promieniowania tła. Dla przykładu lot pomiędzy Polską a USA powoduje przyjęcie dawki równej kilkudziesięciu cyfrowym zdjęciom RTG.