Jeśli ząb złamie się pod dziąsłem – czy to oznacza, że jest do usunięcia?
Poddziąsłowa, głęboka próchnica lub złamanie ściany zęba nie muszą wcale oznaczać utraty zęba. Podczas zabiegu periodontologicznego następuje odsłonięcie zdrowych tkanek zęba w taki sposób, aby już nie były schowane pod dziąsłem. Wszelkie próby założenia wypełnienia lub korony protetycznej bez wcześniejszego zabiegu wydłużenia korony klinicznej zęba są skazane na niepowodzenie, ze względu na brak suchości pola zabiegowego. Wilgoć panująca pod dziąsłem powoduje, że materiały stomatologiczne nie wiążą w prawidłowy sposób.
Oprócz tego założone głęboko, poddziąsłowo wypełnienie z czasem staje się przyczyną stanu zapalnego dziąsła. Dzięki procedurze wydłużenia korony na nowo kształtuje się dziąsło i kość. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i jest absolutnie bezbolesny. Po okresie gojenia można ząb ponownie odbudować. O sposobie odbudowy zawsze decyduje lekarz i aby zabezpieczyć ząb przed ponownym złamaniem najbardziej wskazana jest odbudowa koroną protetyczną i wzmocnienie zęba wkładami z włókna szklanego.
Niestety przypadki złamania pionowego zęba wzdłuż korzenia lub głębokie, poziome pęknięcie korzenia w okolicy wierzchołka są bezwzględnym wskazaniem do jego usunięcia.