Czy zdarza się Państwu krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania? Czy tym objawom często towarzyszy przykry zapach z ust? Jeśli tak, to należy udać się do PROMADENTU.
W dzisiejszych czasach paradontoza, czyli choroba przyzębia jest dosyć powszechna i uznawana za chorobę cywilizacyjną. Badania przeprowadzone przez WHO w latach dziewięćdziesiątych, wśród osób po trzydziestym roku życia wykazały, że aż 90% z nich cierpi z powodu różnych stopni jej zaawansowania. Tymczasem rzadko kto wie, że można z nią skutecznie walczyć. Wystarczy trochę cierpliwości, systematyczności w odwiedzaniu stomatologa i higienistki oraz dokładna, codzienna higiena jamy ustnej.
O chorobach dziąseł na skróty:
Kiedy pojawia się krwawienie z dziąseł to sygnał, że w jamie ustnej toczy się stan zapalny, który nieleczony prowadzi do destrukcji tkanek otaczających i umocowujących zęby. Jeśli w porę nie podejmiemy leczenia stan zapalny i ból będzie się nasilał, dojdzie do zaniku kości, ruchomości zębów, a w efekcie do ich utraty.
Czy wiesz, że:
Dziąsło powinno mieć kolor bladoróżowy, lekko przylegać do części koronowej zęba nie odsłaniając korzenia. Jeśli zauważysz jakieś zmiany w jego wyglądzie, zgłoś się do dentysty.
Płytka bakteryjna – czyli biała miękka substancja pozostająca po jedzeniu na zębach – jest konglomeratem resztek pokarmowych i bakterii, które w środowisku jamy ustnej mają dogodne warunki do bytowania i rozwoju. Nie usuwana mechanicznie, poprzez szczotkowanie i nitkowanie płytka nazębna, twardnieje tworząc kamień nazębny. Kamienia nie można usunąć szczoteczką do zębów, musi się tym zająć higienistka stomatologiczna, która do tego celu użyje specjalistycznego sprzętu. Zwalczanie płytki bakteryjnej odgrywa najważniejszą rolę w zapobieganiu i leczeniu już istniejącej choroby przyzębia oraz w utrzymaniu zdrowej jamy ustnej po zabiegach periodontologicznych. Po wskazaniu przez lekarza i higienistkę stomatologiczną odpowiednich przyborów do utrzymania higieny w obrębie jamy ustnej oraz po instruktażu w jaki sposób należy się nimi poprawnie posługiwać – dalsza odpowiedzialność w utrzymaniu właściwej higieny spoczywa na pacjencie.
Należy pamiętać, że choroba przyzębia może być czynnikiem ryzyka wystąpienia:
-
Miażdżycy tętnic
-
Choroby wieńcowej serca
-
Dusznicy bolesnej
-
Zawału mięśnia sercowego
-
Infekcyjnego zapalenia wsierdzia
-
Udaru mózgu
-
Cukrzyce
-
Reumatoidalnego zapalenia stawów
-
Zapalenia płuc
Periodontolog wykonuje zabiegi, których celem jest zapobieganie i leczenie paradontozy, jak również zabiegi chirurgiczne w obrębie dziąseł. Do najczęstszych należy kiretaż.
Kiretaż – dzielimy go na otwarty i zamknięty. Kiretaż zamknięty jest elementem fazy niechirurgicznej leczenia choroby przyzębia. Można go wykonać wówczas, gdy pacjent opanował w wystarczający sposób usuwanie płytki nazębnej. Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i polega na oczyszczeniu zębów z zalegającego poddziąsłowo kamienia nazębnego oraz tzw. ziarniny, która powstała w wyniku toczącego się stanu zapalnego. Efektem zabiegu jest „obkurczenie” dziąseł, a tym samym w niewielkim stopniu obnażenie korzeni zębów. W przypadku istniejących bardzo głębokich kieszonek trzyzębnych należy wykonać tzw. kiretaż otwarty – jest zabiegiem chirurgicznym, który odbywa się w znieczuleniu miejscowym, polegającym na odchyleniu dziąsła, co pozwala na dokładne oczyszczenie wnętrza kieszonki pod kontrolą wzroku lekarza. W zależności od stopnia zniszczenia kości otaczającej ząb, zabieg można połączyć z aplikacją materiału kościotwórczego, który będzie wspomagał proces regeneracji kości.